Przejdź do głównej zawartości

Opowiedz swoją historię

Wyobraź sobie, że możesz porozmawiać przez godzinę z dwudziestoletnim sobą. Ile warte byłoby takie spotkanie? Ile wiedzy można by przekazać. Ile pułapek pomóc uniknąć. Ile cennych rad udzielić. Bezcenne.
Gdzieś na świecie jest ktoś, kto tu i teraz potrzebuje takiej rozmowy.
Własnej historii nie zmienisz, ale innych możesz zainspirować do działania. Z ich perspektywy Twoje doświadczenie jest równie bezcenne.

Każdy zakręt w Twoim życiu wzbogacił Cię o praktyczną wiedzę. Problemy prowadziły do rozwiązań. Nauka i pasja zamieniły się w umiejętności. Decyzje i działania, czasem odważne, nie raz niekomfortowe, zbudowały Twoje kompetencje.
Jesteśmy winni sobie i światu, by opowiedzieć naszą historię.
Zarazić pasją. Twoja droga prowadziła do piekła i z powrotem? Czy chcesz, by inni musieli pokonywać te same trudności? Nie pozwól im wpaść w identyczne przepaście. Zbuduj dla nich most, wskaż inną ścieżkę.

Pojawią się wątpliwości. Czy ktokolwiek będzie mnie słuchać? Niby dlaczego? Nie jestem ekspertem. Nie mam dyplomów ani osiągnięć. Jestem oszustem.

Rozmawiasz z bardzo konkretną grupą ludzi. Oni są dokładnie tam skąd, przyszedłeś. Chcą być tutaj, gdzie jesteś teraz. W dzisiejszym świecie dotarcie do tych osób jest prostsze niż kiedykolwiek.
Opowiedz swoją historię z pasją, a znajdą się dla niej odbiorcy.
Czynisz światu przysługę mówiąc o tym co dla Ciebie ważne. Nie jest istotne czy Twój przekaz dotrze do jednej, setek, tysięcy czy miliona osób. Na koniec dnia każdy jest odpowiedzialny za własne szczęście. Jeżeli możesz dać komuś wskazówkę czy narzędzie by droga do celu była nieco łatwiejsza - zrób to!

Pomimo wieloletniego doświadczenia, nie czuję się ekspertem w dziedzinach, w których działam na co dzień zawodowo. Trudno bym miał takie poczucie w obszarze moich pasji - minimalizmu, produktywności czy dążenia do świadomego i szczęśliwego życia.
Przeszedłem już jakąś drogę. Jestem bogatszy o jakieś doświadczenia. Jestem w innym miejscu niż byłem kiedyś.
Piszę, by opowiedzieć pewną historię. Jestem wdzięczny za to, że mogę się nią dzielić. Może wpłynie na czyjeś życie. Zmieni je całkowicie, wywróci do góry nogami. Może jedynie zainspiruje albo wywoła uśmiech.
Nawet małe doświadczenie, może uruchomić wielkie zmiany.
Bądźcie szczęśliwi.

Zdjęcie Justin Luebke dzięki Unsplash

Popularne posty z tego bloga

Ziemia

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska. Mimo to nadal zbyt wielu z nas nie podejmuje wystarczających działań, by zadbać o naszą planetę. Stare powiedzenie rdzennych Amerykanów mówi Ziemia nie należy do człowieka, to człowiek należy do Ziemi. Świat byłby lepszy, gdyby tylko ludzie troszczyli się o Ziemię tak samo, jak o to, kto według nich ją stworzył. Jesteśmy integralną częścią przyrody, a nie jej panami. Pięknie ujął to David Attenborough Jesteśmy częścią przyrody. Niszczenie przyrody to niszczenie nas samych. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które odczuwa skutki zmian klimatycznych i ostatnim, które jeszcze może coś z tym zrobić. Każdy z nas ma moc, by zmieniać świat. Stare afrykańskie przysłowie mówi Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscach, robiąc wiele małych rzeczy, może zmienić świat. Każde nasze działanie lub jego brak, ma konsekwencje. To, co zrobimy dzisiaj, wpłynie na przyszłe pokolenia. Antoine de Saint-Exupéry napisał Nie dz...

Wymówka

Wymówka nie stanowi rzeczywistości. Jest jedynie wymyśloną przez nas historią, która ma sprawić, byśmy czuli się lepiej ze swoimi decyzjami. Wiele świetnych pomysłów nigdy nie zostaje zrealizowanych, ponieważ zamiast działania pojawia się wymówka. Nie możesz żyć życiem swoich marzeń i jednocześnie trzymać się swoich wymówek. Nie ma czasu. Brakuje gotowości. To nie jest odpowiedni moment. Na pewno się nie uda. Wymówka jest łatwa i wygodna, ale oddala od celu. Osoba, która chce coś zrobić, znajdzie sposób. Osoba, która nie chce, znajdzie wymówkę. Nie szukaj powodów, by czegoś nie zrobić. Rozglądaj się za sposobami, by to się udało. Zamiast usprawiedliwiać brak działania, warto przejąć pełną odpowiedzialność za swoje życie. Arnold Schwarzenegger powiedział Możesz mieć wymówki albo wyniki. Nigdy jedno i drugie. Wymówki brzmią dobrze tylko dla tych, którzy je wypowiadają. Strach nie powinien oddalać od realizacji marzeń. Zamiast czekać na cud, warto podjąć konkretne działani...

Oburzenie

Oburzanie się jest naturalną reakcją na niesprawiedliwość, krzywdę czy niezgodę. To bardzo subiektywna emocja, która wpływa na nas, ale rzadko przynosi korzyści. Mark Twain powiedział Nigdy się nie oburzaj, nawet na najgorsze rzeczy, bo oburzenie jest stratą energii, którą można by spożytkować na coś pożytecznego. W codziennym życiu często napotykamy sytuacje, które mogą wywołać oburzenie, ale zamiast marnować energię na negatywne emocje, możemy skierować ją na coś konstruktywnego i wartościowego. Wolter powiedział Oburzenie jest zawsze w pewnym stopniu samolubne – oburzamy się, ponieważ czujemy się osobistymi ofiarami niesprawiedliwości. Motywacja naszego oburzenie rzadko wynika z rzeczywistej krzywdy. Częściej jest efektem naszego egoizmu i subiektywnego poczucia niesprawiedliwości. Epiktet słusznie zauważył Nie rzeczy same w sobie nas oburzają, lecz nasze wyobrażenia o nich. Postrzeganie sytuacji i nasze przekonania są źródłem oburzenia. Zmieniając perspektywę, możemy zm...